כאשר אנחנו מדברים על כתרים וגשרים אנו מדברים על שיקום הפה. תחום מאוד רחב ברפואת השיניים שמטרתו העיקרית להחזיר את התפקוד של הפה לקדמותו כגון חללים כמו הלסת, החניכיים והשיניים שלנו שנזקו מתאונה, חבלה, או מהזנחה שהתמשכה זמן רב ויצרה בעיות רבות בפה שמאלצות טיפולים מרוכבים.

תהליך שיקום פה נעשה בהתאם למצב של הפה ובהתאם לתכנית הטיפול שהרופא מקנה לכול מטופל שלו. בין אם זה כתרים וגשרים לכל טיפול יילקח בחשבון גם האנטומיה של הפה, הגיל של המטופל ושיקולים כלכליים. בחלק מהטיפולים יכללו כתרים וגשרים שהם חלק מהותי משיקום השן והפה. במאמר זה נרחיב אודות הכתרים וגשרים שקיימים היום בתחום הרפואה הדנטלית.

כתר יצוק / מתכת

כתר זה הוא עשוי ממתכת בלי ציפוי, הוא יכול להיות עשוי גם מזהב מלא או מתכת אחרת, מטרתו לתת מענה בכל התפקוד של השן בעיקר באזורים האחוריים שאינם בולטים.

כתר חרסינה

כתר זה עשוי כולו מחרסינה. הוא מעניק מראה יפה וטבעי לשן, הוא מיועד לאזור הקדמי והחשוף יותר בפה. תהליך ייצור הכתר הוא מוקפד ביותר על מנת שהכתר יצא מושלם הן מבחנת הגוון, המידה, ההשחזה וההתאמה שלו לכול יתר השיניים.

כתר זירקוניה

כתר זה מורכב משתי שכבות, שכבה שהיא חיצונית שגלויה לעין שלנו והוא עשוי כולו מחרסינה. להבדיל מכתרים רגילים שהבסיס שלהם הוא מתכת, ובמידה ויש נסיגת חניכיים נחשף לו פס מתכת כהה סביב הכתר שמכער את המראה של הפה.

בשימוש בזירקוניה אין צורך לעשות שימוש בחומר אוטם על מנת להסתיר את הצבע הטבעי שלו. כתרי זירקוניה בנויים מחומר שמדומה ליהלום. יש להם יתרונות רבים כמו המראה הטבעי שהן מקנות, התאמה של גובה לגבול החניכיים ויכולת חיקו של הגוון המדויק של השן הטבעית.

כתר זמני

כתר זה מניחים בעיקר לאחר טיפולי שורש. יש זמן בו נאלצים להמתין להכנה של הכתר הסופי ובזמן הזה מלבישים כתר זמני שעשוי פלסטיק, על המבנה של השן.

גשר מרילנד

מדובר בשיטת שיקום זמנית, שבמסגרת השיקום עושים השלמה של שן באזור הקדמי של הפה. במסגרת התהליך יש הדבקה של גשר עם מראה של מעין כנפיים של מתכת שמוצמדים על השיניים בצדי השן שאותה משקמים. מדובר במענה אסתטי הולם, כל עוד ממתינים לביצוע של שיקום קבוע לשתלים. הגשרים הללו מונעים כל תזוזה של השיניים ואינם מפריעים לדיבור וכו'.

גשר מכתרי חרסינה

גשר מחרסינה הוא שחזור קבוע שמשלים את השיניים שאבדו. הוא נראה כמו השיניים הטבעיות שאותן הוא מחליף. הוא מורכב מכמה כתרים שמחוברים יחד ומודבק בפה בצמוד לשיניים שסמוכות אליו. ביצוע הגשר בזמן, מונע תזוזה של השיניים ואת כל התופעות שיכולות להפריע לתפקוד של מערכת הלעיסה שלנו.

גשר זמני

גשר זמני מיועד להחליף את השיניים החסרות לתקופה של מספר שבועות עד להכנה של הגשר הקבוע לשיניים.

לא משנה מהו תהליך של שיקום הפה, כתרים וגשרים נותנים לשיניים מראה טוב יותר. שיניים ישרות, יפות ולבנות. בדיוק כמו שמגיע לכל מטופל.