בימינו, אנשים רבים חשופים למונח השתלות שיניים, מדובר בהליך שמחזיר את המראה היפה והבריא לאדם שחסרות לו שיניים ומאפשר לו איכות חיים גבוהה יותר. מדובר בפתרון איכותי ויעיל ביותר לבעיית חוסר שיניים. עלות טיפול השתלות שיניים לא נחשב זול, אך חשוב להבין שהיא משיבה לשן את התפקוד התקין ומשפרת את כל מערכת חלל הפה ואת איכות חייו של האדם.

השתלים עשויים מברגים ומחומר טיטניום איכותי שמדמה שורש של שן. את השתלים מחדירים בטיפול כירורגי לעצם של הלסת ומקבעים אותם. השתלים יכולים לשמש כתומכים לכתרים שאותם בונים לאחר מכן שעוטפים את השן והם החזות החיצונית שלה.

האם זה מתאים לכולם?

שתלים דנטליים יכולים להתאים לכל אדם מעל גיל 18, לאחר שכל המערכת השיניים התייצבה ואין עוד שיניים שאמורות ליפול או לצמוח, למעט שיניי בינה. הטכנולוגיה בתחום השיניים כל הזמן רק מתפתחת, ולכן כך גם הסיכויים גדלים ליהנות משיניים יפות, בריאות ומאכילה נוחה ואיכותית. יש שלל סיבות שאדם נאלץ לעבור טיפול של השתלות שיניים, כגון ריקבון, חוסר שינים, כשל בטיפול שורש, שחיקה, עישון מרובה, גנטיקה ועוד.

כל אדם נולד עם מבנה ומערכת שיניים שונה, חוזק עצם הלסת וגם מנשך אחר, כל אלה שונים אצל כל אחד. מומחה מקצועי לשיקום הפה ידע להתאים את התכנית הספציפית, שהיא שלבי תכנון שקודמים לטיפול השתלת שיניים, בצורה מדויקת עבור כל מטופל שלו. זה יהיה המפתח להצלחה של כל טיפול השתלה- הדיוק וההתאמה לתכנית מקיפה ומקצועית.

האם מדובר בהליך כואב?

לא מדובר בהליך כואב כיוון שהוא מתבצע תחת הרדמה שמבטלת את הכאב בזמן ההשתלה עצמה. יכולה להיות רגישות טבעית באזור של השתל לאחר הטיפול, אך כל משכך כאבים יכול לסייע. הכאב הוא משתנה בין פציינט לפציינט, כול אחד מורכב אחרת ורגיש בצורה אחרת. ויש גם השפעה של היקף הטיפול, כמות השתלים שהושתלו, רגישות חניכיים ועוד מגוון גורמים. אפשר ביום ההשתלה לא לעבוד, על מנת לאפשר לכול האזור להחלים בנחת, אך חשוב לציין שרוב המטופלים לאחר השתלות שיניים חוזרים לתפקוד מלא כבר למחרת הטיפול.

החלמה ושיקום הפה

לאחר השתלת שיניים מטופלים מקבלים הוראות מהרופא המטפל כיצד לנהוג לאחר הליך של השתלת שיניים, לעתים יצטרך המטופל ליטול אנטיביוטיקה ולעתים ללא. כפי שכול ניתוח כירורגי יכול להתפתח, גם כאן יכולות להיגרם תופעות כמו כאב או משהו שמציק, לזה ניתן לקחת משכך כאבים שהרופא ממליץ עליו. לאחר ההשתלה יכולות להיווצר תופעות נוספות כגון דימומים או זיהומים או נפיחות כלשהי ובמקרים אלו יש להתייעץ עם הרופא המטפל שיכול לתת מענה מידי.