כירורגיה והשתלות - השתלת שיניים היום מתבצעות גם בהרדמה מלאה, על ידי טשטוש או בערנות מלאה של מטופל. בכל מצב, השתלה היא פעולה כירורגית. גם עקירה היא פעולה כירורגית ויש עוד טיפולים דנטליים שהם נחשבים לפעולות כירורגיות.

כל תהליך כירורגי מצריך סוג של הרדמה. במקרה של כירורגיה והשתלות מדובר בתהליך כירורגי שמאלץ פתיחה של החניכיים, על מנת להחדיר את השתל ולקבע אותו בחניכיים עצמן. השתל אמור להיקלט בחניכים לאחר זמן מה, ובזמן הזה מבצעים כתרים זמניים שמוחלפים בשלב מאוחר יותר בכתרים קבועים.

הרדמה בהליך כירורגי

בימינו יש טיפולים מורכבים שניתן לבצע אותם בזמן קצר ואפשר לחסוך הליך כואב וטיפול ארוך ומתסכל. ניתן לעשות היום השתלות שיניים ביום אחד ולצאת לאחר כמה שעות עם מערכת שיניים חדשה וחיוך קסום. את הטיפול אפשר לעשות בהרדמה מלאה ולא להרגיש מאומה כל זמן הטיפול ולהתעורר עם פה חדש. יש מספר סוגי הרדמות, יש הרדמה מקומית של האזור הפה שאותה מבצע הרופא בעזרת מזרק שהוא מחדיר לאזור הלסת ולאזור השתל העתידי. יש את אופציה האחרת שהיא גז הצחוק, שאותה מביאים גם לילדים שעוברים טיפולי שיניים וגם למבוגרים, גז הצחוק גורם להם לצחוק ולהפיג את המתח מהטיפול. יש הרדמה חלקית שהיא מעין טשטוש של המטופל שהוא לא לגמרי ערני ויכול לחטוף תנומות קלות בעת הטיפול ולא להיות נוכח לגמרי. סוג ההרדמה נקבע על פי גיל המטופל, אופי הטיפול ומשך הטיפול.

טיפולים כירורגיים אחרים

מלבד השתלות יש טיפולים כירורגיים אחרים בשיניים שאנשים נאלצים לעבור כמו הרמת סינוס או עקירות שיני בינה, טיפול בשן כלואה, בעיות במפרק הלסת, הוספות עצם ועוד טיפולים מורכבים שדורשים הליך כירורגי מורכב יותר.

מי זקוק לטיפולי כירורגיה והשתלות?

אנשים שזקוקים להשתלות שיניים הם בדרך כלל אנשים מבוגרים מעל גיל ארבעים או אנשים שהזניחו בצורה מאוד משמעותית את הפה ונאלצו לבצע עקירות רבות ונעזרים בתותבות. תחושת הביטחון ואיכות החיים מאוד ירודה במצב של תותבות בפרט אצל אנשים צעירים. השתלת שיניים מספקת ביטחון ואיכות חיים טובה יותר. אנשים מקבלים הרבה יותר ביטחון לחייך ולשוחח עם אנשים מבלי להרגיש צורך להסתיר את הפה. כמו כן, גם האכילה הופכת לחוויה אחרת, שכן ניתן לאכול הרבה מאכלים שקודם לא היה מתאפשר מהחשש שהתותבת תישבר.

כל טיפול בתחום הכירורגיה והשתלות הוא טיפול שעלותו יקרה, אבל לטווח הארוך הוא חוסך הרבה התעסקות עם שיניים תותבות, דלקות חוזרות ונשנות ועלויות רבות בעקבות כל אלה. תחושת הביטחון האישי, איכות החיים ובריאות חלל הפה, אלו בעיקר הסיבות האמתיות שמומלצות לכל אדם עם חוסר בשיניים לבצע השתלה.