החניכיים שלנו הן התמיכה של השיניים שלנו וברגע שיש לנו דלקת בחניכיים היא עשויה לגרום סבל לאדם ולהזיק גם לשיניים שלו. מחלות חניכיים הן דלקות שפוגעות ברקמות שתומכות בשניים, הדלקות הן זיהום שמורכב ממקבץ חיידקים שמתפתחים ולמעשה משתלטים על כול העצם של הלסת שלנו והורסים את המנגנון האחיזה בשן עצמה.

החניכיים שלנו הן רקמה עדינה שמורכבת מרירית של החניכיים. הרקמה הזו היא רקמה ששייכת לשלוש רקמות שמרכיבות את מערכת האחיזה של השיניים על הלסת. העצם שלנו מצופה בחניכיים שלנו שנושאים את כל השיניים, נצמדים סביבן ומהווים מעין הגנה מפני פלישה של חיידקים. מטרתם של החניכיים להגן על כל חלקי השיניים הפנימיים, על העצם שמרכיבה את הלסת וחדירה של חיידקים למערכת הדם ולכל מערכות הגוף שלנו. לכן ישנה חשיבות מאוד גדולה להתחיל טיפולי חניכיים.

טיפולי חניכיים - הסימפטומים של דלקות חניכיים

הסימפטומים שנראים לעין לרוב במקרה של מחלה או דלקת בחניכיים הם דימום מהחניכיים, ריח לא נעים שנפלט מהפה, רגישות במספר בשיניים, שינוי של טמפרטורה, תזוזה של השיניים ונשירה שלהן ועוד. לרוב אין כאב בחניכיים אך הצורך לטפל בחניכיים מגיע יותר בעקבות מניע אסתטי והיגייני ולכן יש לשקול תהליך של אסתטיקה דנטלית.

מקרים רבים מאובחנים בעיקר בשלבים שהם מתקדמים כשיש נשירה של שיניים או נסיגה שלהן. עם זאת יש חשיבות גדולה לטיפולי חניכיים, שכן יש מחקרים שמראים שיש קשר בין בעיות חניכיים למחלות רבות כמו: מחלות לב, סוכרת, סרטן הלבלב, מחלות בכליות ועוד.

טיפולי חניכיים - שיניים בריאות

טיפולי חניכיים ישמור על הבריאות של החניכיים ובאופן ישיר גם על בריאות השיניים שלנו ועל אחוזי הצלחה של טיפולי שיניים במקביל. ללא טיפול מעמיק במחלה של החניכיים, המחלה עשויה לאט לאט לגרום להריסה של השן ולפגום באחיזה שלה בלסת.

לכן מומלץ, על מנת להקפיד על חניכיים בריאות, להגיע על מנת לבצע מעקב רפואי למשך כל תקופה שעליה ימליץ הרופא המטפל, לבדוק את המצב של החניכיים, מתוך הבנה שהחניכיים הם חלק מתחזוקה של הפה שלנו. במידה והרופא שיניים רואה בעיה בחניכיים עליו לייעץ למטופל לגשת לרופא שנקרא - פריודונט, שהוא רופא שמתמחה בבעיות חניכיים.

טיפולי חניכיים - על תחום הפריודונטיה

תחום זה נכלל ברפואת השיניים שההתמחות שלו הוא חניכיים. הפריודונט יכול לספק אבחנה מהימנה לגבי מצב החניכיים, ולקבוע את חומרת המחלה. הוא מאבחן את הבעיה בבדיקה קלינית מקיפה, על ידי שימוש בצילומי שיניים. לפי האבחון שלו הוא יידע כיצד למגר את המחלה. חלק מהטיפולים שעליהם ימליץ רופא זה הם טיפולים שאותם יכולה לעשות גם שיננית כמו הקצאות שורשים, שזה ניקוי שיניים עמוק. שאר הטיפולים יתבצעו על ידי רופאי שיניים למיניהם.