יישור שיניים

כל חיוך יפה מתחיל ביישור שיניים. יישור שיניים מגיע מתחום הרפואה הדנטלית- אורתודונטיה. טיפול של יישור שיניים הוא טיפול שקשור לאסתטיקה דנטלית של הפה והשיניים וגם מסייע לבעיות חניכיים ושיקום כללי של חלל הפה. של כל הפה. יישור שיניים תורם משמעותית למערכת העיכול שכן האדם מצליח לאכול וללעוס כורה את המזון ולא מפעיל לחץ על המערכת העיכול לעשות זאת.  

בנוסף, חריקה של השיניים וסגירה של חלל הפה שהיא לא איכותית, יכולה ליצור בעיות קשות בחניכיים ולכאבי ראש קשים. יישור השיניים משפיע גם על אופן הדיבור, במידה ויש רווחים גדולים בין השיניים זה עלול לגרום להגייה משובשת של מילים. בכל המצבים הללו חשוב לקחת בחשבון יישור שינים ניתן למצוא היום שיטות שונות ומתקדמות בכל התחום של האורתודונטיה ושל יישור השיניים.

למי מתאים יישור שיניים?

לכל אחד שהגיע לגיל 14 יש כבר מערכת שיניים קבועה בפה. בהרבה מקרים הצמיחה של השיניים תצמח בזווית ישרה ולא תהווה בעיה. אך במקרים שבהם השיניים בוקעות עקום והן מתחילות לדחוק אחת את השנייה לצדדים ומונעות אחת מהשנייה צמחיה ראויה, זו השעה לפנות לרופא מומחה ליישור של השניים בקרב ילדים. היום כשליש מהאנשים מתחילים טיפול של יישור שיניים לכל הגילאים, הרוב הם כמובן ילדים אך גם מבוגרים שנמנעו מטיפול של יישור שיניים, פונים לטיפול זה על ידי גשר או ללא גשר ובשיטות נפוצות שונות.

יישור שיניים בקרב ילדים

הרבה ילדים נאלצים להגיע למצב בהם הם יזדקקו ליישור של השיניים שלהם מהסיבות שנמנו קודם. הטיפול נעשה באמצעות אורתודונט שיבצע צילומים של כל מערכת השיניים אצל הילד או הילדה בגיל צעיר יותר ויראה כיצד השיניים מתפתחות לאורך תקופה מסוימת ואיך ימשיכו להתפתח בעתיד אלמלא יבוצע היישור. כך הוא יכול להעריך את המצב של השיניים בעתיד.

טיפול יישור השיניים עצמו מורכב משני שלבים – בשלב הראשון גורם האורתודונט לתזוזה של השיניים למקום שבו הן אמורות לשהות, את זה הוא עושה בעזרת סמכים או באמצעים אחרים, ובשלב שלאחר מכן הוא ישמור על ייצוב השיניים במקום החדש שלהן למשך תקופה ממושכת או לשנים רבות. ישנן שתי שיטות על מנת לשמור על התוצאה הסופית של השיניים שלא יזוזו חזרה במשך השנים. הראשונה היא עלי ידי פס מתכתי שהוא דק מאוד ועונה לשם קיבוע, שאותו מצמידים לחלק האחורי של השיניים והוא יציב לשנים רבות ואינו זז. או שיטה נוספת על ידי מכשיר שהוא יוצא ונכנס בקלות לפה, ומניחים אותו בפה רק לשעות ספציפיות כמו לאורך כל הלילה או בזמן אחר שקובעים מראש.