ניתן לראות בשנים האחרונות שיישור שיניים לכול הגילאים צובר ביקוש רב לרבות אצל מבוגרים. יישור שיניים למבוגרים מיועד בעיקר לאנשים שלא קיבלו את הטיפול בילדותם וכעת מבקשים לטפל ברווחים שיש להם בין השיניים או בשיניים שהן עקומות. לרוב המבוגרים תהיה עדיפות שיישור השיניים יתבצע באמצעות טכניקות הסתרה, משמע, שהמכשיר והסמכים הפנימיים יהיו מוסתרים ושקופים.

בעבר תהליך יישור שיניים היה מסובך יותר וכלל בתוכו גשר ממתכת, גומיות ובעיקר מראה לא מרנין במיוחד של השיניים. במהלך השנים התפתחו מגוון טכניקות שמאפשרות יישור שיניים לכל הגילאים באמצעות מענה טכנולוגי ורפואי מתקדם ואפילו נסתר מהעין. היום ישנן שיטות יישור השיניים שלא מצריכות גשר, והן מועדפות על ידי רוב האנשים שנזקקים ליישור שיניים לכל הגילאים, שמעוניינים בפתרון לחלל הפה ובהשגת מראה וחיוך יפה.

אז למי זה מתאים?

יישור שיניים שלא מצריך גשר יכול להתאים בעיקר לאנשים מבוגרים שרוצים יישור שיניים עבור מראה אסתטי בעיקר. יש כמה שיטות ליישור שיניים מבלי שיהיה ניתן להבחין בטיפול, אך מדובר בתהליך שלא מתאים לכל אחד, בעיקר לאלו שסובלים מבעיות חניכיים חוזרות ונשנות או מהיגיינת פה קלוקלת. למרות שניתן להגיע למצב שכל אחד יוכל לבצע יישור שיניים, ולכך ידרשו מספר פעולות שמכינות את הפה לקראת הטיפול, זאת ייעשה האורתודונט המוסמך שמומחה ליישור שיניים והוא יהיה חייב לבדוק את המטופל על מנת לקבוע מה הדרך הכי נכונה וטובה עבורו.

שיטות נפוצות ליישור שיניים

השיטות לתהליך של יישור שיניים מתחלקות לשניים.

  • יישור שיניים שמגיע עם גשר (חיצוני ופנימי) – מדובר בסוג של טיפול שכולל סמכים שהם ממוקמים בחוץ ובפנים, כשהחיבור בין השורות של השיניים מתבצע על ידי גומיות. למרות שמדובר עדיין בשיטה ישנה, זה עדיין טיפול שהוכיח את עצמו כמועיל והוא גם נחשב לטיפול זול וקל יחסית לביצוע. חשוב לזכור שהוא משאיר את המטופל עם מראה פחות אסתטי למשך כל התקופה של הטיפול וגם יכול להותיר כתמים וליצור עששת באזורים שבהם הגשר מודבק לשן.
  • יישור שיניים ללא גשר – יישור שיניים שקוף (Invisalign) מדובר בטיפול חדשני יותר וזה טיפול שמתבצע באמצעות מערכת קשתיות שעשויה מחומר ייחודי, יש מספר סוגים של סמכים בעלי גוון שקוף שהוא לא בולט או סמכים שעשויים מחרסינה. מדובר בשיטה שהיא עדיפה על פי רוב, שכן בשיטה זו ניתן להסיר את הסמכים ולהוריד אותם לפי ההוראות של המטפל, השיטה הזו מאפשרת צחצוח יסודי של כל מערכת השיניים, העברה של חוט דנטלי בין החניכיים, וכך למעשה היא מגנה על השיניים , בעוד המטופל יכול להמשיך לשמור על שיגרת היגיינת פה.