שיניים תותבות

בעשורים האחרונים אורך החיים של אוכלוסיית המבוגרים רק עולה, וההערכה שהיא רק תתארך עם הזמן. אחת התחלואות של גיל הזהב היא מצב השיניים הרדוד, שיניים שנרקבות או שהן נושרות בעקבות מחלות חניכיים וכו'. הפתרון שהיה במשך שנים עבור אותה אוכלוסייה היו השיניים תותבות, מערכת של שיניים נשלפות, שהן גמישות וכו' שמונחות על החניכיים.

במשך שנים רבות, המענה של שיניים תותבות היה היחיד לכל מי שהיה מחוסר שיניים. אך היום יש פתרון הרבה יותר עמיד, ומאוד נוח והוא נקרא שתלים דנטליים. שתלים דנטליים אלו שיניים יציבות שלא נשלפות כמו התותבות. במאמר להלן נרחיב אודות שיניים תותבות כשלא ניתן להתעלם מהחסרונות הרבים שלהן כשיש להן היום תחליף משופר בהרבה. והן מתחילות להיות נחלת העבר, אך עדיין ישנם אנשים, שמשיקולים בריאותיים לא יכולים לבצע שתלים ונאלצים להרכיב תותבות.

מהם שיניים תותבות?

עד לפני כמה שנים מה שהיה מקובל במצב של אובדן שיניים היא החלפה של כל מערכת השיניים לסט של שיניים תותבות. שיניים תותבות הם למעשה מערכת של שיניים מלאכותיות שמודבקות יחד ונשענות על החניכיים. לשיניים תותבות יש תוצאה קוסמטית נוחה יחסית והן מאפשרות לאדם חסר שיניים לאכול מאכלים רבים, ללעוס את האוכל וכך לסייע למערכת העיכול ולהקנות לעצמו מראה יותר אסתטי ובריא כמובן שגם טיפול של שיניים תותבות צריך להתבצע במרפאה מקצועית לדוגמא מרפאת שיניים פרטית בראשון לציון שמתמחה בתחום.

שיניים תותבות – החסרונות

יחד עם זאת, יש לשיניים תותבות לא מעט חסרונות, בעיקר בגלל שהן לא תחליף אמיתי לשן.

להלן חסרונותיהן:

  • לא מקובעות לחניכיים – שיניים תותבות הן לא מקובעות בפה ולכן הן נוטות להחליק ולנשור בכל מיני מצבים.
  • יכולות ליצור דלקות – שיניים תותבות יכולות להיות גם לא נוחות, בגלל המיקום שלהן על החניכיים. הלעיסה בעזרת שיניים תותבות לא מפעילה את כל הכוח ללעיסה והאכילה בעזרת התותבות יכולה להיות מוגבלת יחסית ולהכאיב באזורים מסוימים ואף ליצור דלקות.
  • מסוגלות לנשור לפתע – באמצעות תותבות יש תחושה של אכילה שהיא מלאכותית, לעתים יש חשש גם מדיבור שעשוי לעודד את השיניים לצאת לפתע, כל אלה עשויים לגרום לחוסר ביטחון בקרב המשתמשים, נטייה לחייך פחות, פחות לאכול דברים שאוהבים מחשש שהן ישלפו החוצה בפורום של אנשים ועוד.
  • דורשות תחזוקה יום יומית – שיניים תותבות דורשות תחזוקה רבה, צריך לשלוף אותן ולנקות אותן מדי יום, הן דורשות ניקיון על ידי שימוש במשחות, קרמים ואמצעי הדבקה שישמרו עליהן מפני החלקה.
  • מבגרים את חזות הפנים –  שיניים אלה לא עוצרות את אובדן מסת העצם, כך שעם הזמן הן חושפות מראה נפול ללסת מה שמקנה מראה מבוגר וזנוח לפנים.

קרא עוד: שיקום פה